Özel Mediplus Tıp Merkezi

Saç Ekimi

Saç kaybı, özellikle erkekler için görsel açıdan sorun yaratır. Kişi, eski saçlarına kavuşmak için ilaç, krem gibi ürünleri denediğinde istediği sonucu alamaz. Bu ürünler sadece var olan saçları korumaya yöneliktir. Saçekimi dışında saçsız alanlarda yeni saç çıkartabilecek bir yöntem yoktur. Saç ekimi; uzman kişiler tarafından, steril bir ortamda yapılması gereken bir işlemdir. Nazik ve detaylı bir çalışmayı gerektiren saç ekiminde saçların doğal çıkış yönünde ekim yapılması, alınan greftlerin en hızlı şekilde ekilmesi, ekim sonrası bakım sürecinin iyi anlatılması, başarıyı artıran faktörlerdir. 15 yıldır saç ekimi uygulayan deneyimli ekibimiz, öncelikle saç dökülmelerinin nedenlerini belirlemekte ve size gerekli olan tedaviyi uygulamaktadır.

Saç ekiminde hangi yöntemler kullanılır?

Saç ekiminde kullanılan başlıcaiki yöntem vardır. Birincisi, FUTdenilen arka bölgeden bir şeritşeklinde saçların çıkarılıp tek tek saçköklerine ayrılmasıyla yapılan birişlemdir. İkincisi ise FUEdenilen saç köklerinin arka bölgeden tek tekalınmasıyla yapılan bir işlemdir.

FUE tekniği nedir? Tekniğin avantajları nelerdir?

Merkezimizde, günümüzdeen çok tercih edilen saç ekim yöntemi olanFUE ‘yi uygulamaktayız. İşlem 5-6 saat sürmekte ve lokal anestezi ile yapılmaktadır. Buyöntemde, birer milimetre ya da daha küçük uçlarla kökler tek tekalındığı için arka bölgede gözle görülürbir iz kalmaz. Dolayısıyla saç ekimisonrasında saçlar istenilen uzunluktakullanılabilir. Çok aktif bir yaşam tarzına sahip kişiler (sporcular gibi) bile FUE sonrası günlük yaşamına hızlıca dönebilir. FUE yönteminde cerrahi bir kesi olmadığı için iyileşme hızlıdır; FUT yöntemiyle kıyaslandığında ödem ve şişlik riski yok denecek kadar azdır. Saç ekimi sırasında PRP,  sonrasında ise Saç Mezoterapisi uygulayarak ekilen saçların daha da sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktayız.

Merkezimizde; bölgesel seyrelmeler, saçkıran ya da yara izleri olan sakal, kaş bölgesi gibi alanlara FUE Tekniği ile yapılan ekim sayesinde daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Saç Ekiminin Aşamaları Nelerdir?

 • Ön Görüşme: İhtiyaçların Belirlenmesi Beklentileriniz, size uygun olan ekim yöntemi, saç ekimi öncesi ve sonrası süreç detaylı bir şekilde konuşulur.

 • Saç Ekimi Planlaması Saç ekim sürecinin en önemli kısmı planlamadır. Planlama aşamasında hastaya kaç greft ekileceği, nerelere ekileceği, işlemin kaç seans süreceği, hangi kan tahlillerinin isteneceği, başka bir doktorun görüşüne ihtiyaç duyulup duyulmayacağı gibi pek çok konu netliğe kavuşturulur.

 • Görsel Planlama Genel planlama aşamasından sonra görsel planlama işlemine geçilir. Burada hastanın fotoğraf arşivi için birçok cepheden fotoğrafı çekilir. Yapılan greft dağılım planlaması saçlı deriye kalemle işlendikten sonra yeniden fotoğraflanması da gerekir. İyi bir planlama hem hasta hem de hekim açısından rahatlatıcı bir operasyona zemin hazırlar.

 • Operasyon: 1. Aşama Aşama yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bu işleme, ense bölgesindeki saçların tıraş edilmesi ile başlanır. Nedeni; saç köklerinin verici bölgeden saç ekim robotu ya da mikro motor ile tek tek alınabilmesi için saçların 0,3 mm. kısaltılması gereğidir. Bu aşamada ayrıca göğüs, sırt, bacak ya da ense bölgesi olarak saç köklerin alınacağı bölgeler tespit edilir. Saç köklerinin alınacağı bölge lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur. Özel bir iğne aracılığıyla yapılan bu işlem esnasında hastaya ağrı hissettirilmez ve ilgili alanların uyuşturulması ortalama 3 – 5 dakika kadar sürer. Operasyon boyunca hiç ağrı hissetmeyen hasta operasyondan sonra da büyük çoğunlukla ağrı kesici bir ilaç kullanmak zorunda kalmayacaktır.

 • Operasyon: 2. Aşama İkinci aşamada verici bölgeden kullanılacak saç kökleri elde edilir ve bu aşama yaklaşık 3 saat sürer. Saç kökleri saç ekim robotu, mikro motor ile tek tek alınır. Saç köklerinin alım aşamasında mikro motor ya da saç ekimi robotunun ucunda 0,6-0,8 punch kullanılmalıdır.Alınan saç köklerinin rahat bir şekilde sayabilmeniz için saç köklerinin alım aşaması tamamlandıktan sonra saç kökleri özel bir solüsyon içerisine 100’lük gruplar halinde yerleştirilir. 3. aşamaya geçmeden önce genellikle yemek ve ihtiyaç molası verilir.

 • Operasyon: 3. Aşama Alınan saç köklerinin ekildiği bölüm olan bu aşama operasyonun da son bölümünü oluşturur ve ortalama 3 saat sürer. Operasyonu yapan ekim bu aşamada ön saç çizgisini oluşturur. Ekilecek olan saç kökleri dağlımı ile ilgili son bir kez hasta ile birlikte değerlendirme yapılır. Belirlenen ön saç çizgisinin bulunduğu bölgeden itibaren ekim yapılacak alan tamamen lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur. Saç köklerinin çapı ve saç köklerinin olması gereken derinlik hesaplamaları yapıldıktan sonra saç kökleri için özel hazırlanan lateral slit ile saç köklerinin yerleştirileceği yuvalar (kanallar) açılır. Kanal açma işlemi saç ekiminin en önemli kısmını oluşturmaktadır.

Saç ekiminden önce ve sonra nelere dikkat etmek gereklidir?

Saç Ekimi Operasyonundan Önce Yapılması Gerekenler

Planlama ve hazırlık süreci tam olarak bitirildikten sonra operasyonun yapılacağı gün belirlenir. Farklı seanslardan oluşan ve bir hayli uzun süren bu işlemin sorunsuz geçmesi için kişinin gerekli hazırlıkları tam olarak yapması gerekir.

Saç ekimi operasyonundan önce yapılması gerekenler şunlardır:

 • Saç ekim operasyonundan en geç üç gün en erken bir hafta önce alkol ve sigara kullanmayınız.
 • Saç ekim operasyonundan bir hafta önce aspirin ve türevi ilaçlar kullanmayı bırakınız.
 • Saç ekim operasyonundan bir hafta önce saç dökülmesi için kullanmış olduğunuz saç ve saçlı deriyi etkileyecek losyon ve ilaç kullanımını bırakınız.
 • Saç ekim operasyonundan sonra ilk üç gün saçlarınız yıkanmayacağı için operasyona gelirken duş alınız.
 • Saç ekim operasyonu öncesi ortalama 8 saat uyuyarak dinleniniz.
 • Saç ekim operasyonuna gelirken önden fermuarlı, düğmeli rahat giyip çıkarabileceğiniz kıyafetleri (eşofman tarzı) tercih ediniz.
 • Saç ekim operasyonundan önce, uzmanları istemediği takdirde saç tıraşı yaptırmayınız.
 • Saç ekim operasyonu öncesinde geçirilen herhangi bir ameliyat, kronik rahatsızlık ya da kullanmış olduğunuz ilaçlar var ise mutlaka doktorunuzla paylaşınız.
 • Saç ekim operasyon öncesi kahvaltı yapınız. Saç ekim operasyon öğlen ya da akşam saatlerinde ise hafif bir şeyler yiyiniz.
 • Saç ekim operasyon randevu saatine riayet ediniz.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonraki Süreç

Operasyonu tamamlandıktan sonra doktorunuz size birtakım önerilerde bulunacaktır. Saç ekimi yapılan ve köklerin alındığı alanın korunması, bakımı, yatış pozisyonu gibi bilgileri aktaracaktır. Bu önerilerin yanında size verilen ilaçların kullanımına tam olarak uymanız gerekmektedir.

Saç ekiminden sonra saçların uzama süreci nasıldır?

Ekimden sonraki 10. günde ciltteki kabuklanmalar dökülür;  15 ila 20. gün arasında da ekilen saçlar dökülmeye başlar. Ekilen saçlar, 3. aydan itibaren çıkmaya başlar. Daha sonra her ay yüzde 10’luk birartış olur. Yaklaşık olarak 6. aydaekim sonucunun yüzde 60’ı, 9. Ayda yüzde 90’ı ortaya çıkar. 1 yılın sonunda saç çıkışı tamamlanmış olur.