Neden Fotona XP Max?

Fotona 1964 yılından beri 45 yıllık deneyimi ile lazer sistemleri geliştirmektedir. Nd-Yag Fotona Xp Max, Fotona şirketinin dermatoloji alanında geliştirmiş olduğu en son teknoloji lazerlerden biridir. Diğer Nd-Yag lazerlerden üstün olan bazı özellikleri vardır.

Fotona scanner teknolojisi
Fotona Nd-YAG XP Max, standart handpiecelerine ek olarak kullanıcıya scanner ile çalışma imkanı sunar. Scanner spot çapını küçültür, dolayısıyla ağrıyı azaltır. Ayrıca seçilen alana otomatik atış yaptığından hızlı bir çalışma imkanı sunar. 42 cm2 uygulama alanı ile bu kadar geniş yüzeyde uygulama olanağı sağlayan en hızlı ve güvenli sistemdir. Tedavi etkinliği, uygulama hızı ve hasta rahatını ön plana çıkaracak farklı durumlarda kullanılabilecek 3 farklı şekli bulunmaktadır. Bu da farklı hastalarda ve tedaviler şekillerinde en etkin seçenek ile uygulama yapma olanağı verir.

Lazer ışın noktasının yarıçapı arttıkça hissedilen acı artmaktadır. Bu nedenle, kıl köklerinin bulunduğu derinliğe erişmek için ihtiyaç duyulandan daha geniş ışın boyutları kullanılmaması tavsiye edilir. Manüel olarak küçük bir lazer ışınını çok daha büyük bir deri alanını kapsamak üzere yüzlerce kere hedeflemek, bu alanın eşit olmayan şekilde kapsanmasına yol açabilir ve kaçırılan alanlar ile vurum yığılmasından dolayı aşırı ısınmaya yol açabilir. Ayrıca lazerin, tedavi edilen alana milimetrik duyarlılıkla yerleştirilmesi lazımdır, bu da tedavi edilen alanı doğru olarak tespit etmek zor olduğu için imkansız olan bir görevdir.

SOE (Tarayıcı ile Optimize Edilmiş Etkinlik) teknolojisi, bilgisayar kontrollü lazer tarayıcı aynaları kullanarak lazer ışınını otomatik olarak mükemmel sıralı olmayan bir şekilde yerleştirerek bu problemleri ortadan kaldırır. Tarayıcı ile acı hissi azalır. Etkili dosaj ile homojen ve eksiksiz tarama yapılır.

1062 nm dalga boyu ile en derin atım seviyesine sahiptir. Bu nedenden dolayı melanine duyarlılığı azdır. Tüyler deride 2 ila 7 milimetre arasında bulunurlar. Fotona Nd:Yag lazer 7-8 mm ye kadar inebilmekte ve en derindeki tüy köküne de rahatlıkla ulaşabilmektedir.

VSP (Variable Square Pulse-Değişken Kare Puls)
Patenti Fotona ya ait özel VSP teknolojisi sonucunda Fotona lazer daha hassas ve güvenli uygulamalar yapılmasını sağlar. Bu teknoloji uygulayıcıya sadece bir butona basarak lazer puls süresini ve akımını tam olarak kontrol etme imkanı verir. Daha az gelişmiş ışık bazlı teknoloji uygulamalarında sıklıkla görülen puls gücünün yavaş yavaş artması ya da uzun süreli uygulamalarda puls gücündeki düşüşler, VSP teknolojisinin sahip olduğu kare şeklinde pulslar sayesinde tamimiyle engellenmiştir. Lazer puls gücündeki yavaş artışlar ya da uzun düşüşler yüksek ısı yaratan enerjiyi kontrolsüz bir şekilde deriye uygulanmasına neden olabilmektedir. Bu da istenmeyen yan etki risklerini arttırmakta ve tedavi başarısını etkilemektedir. Bunun tersine farklı VSP teknoloji modları çevre dokuyu ısıtmadan farklı türdeki dokularda da rahatlıkla tedavinin uygulanmasını sağlayabilmektedir.

Cihaz enerjiyi kare puls şeklinde ve en düşük puls süresinde dahi düzgün homojen şekilde verir. Düşük pulse süresi önemlidir. Çünkü yüksek pulse sürelerinde kıla verilen enerji kıl tarafından çevre dokuya yayılır, dolayısıyla etkin bir sonuç alınmaz. Ama kısa pulse süreleri kullanıldığında hedeflenen kıl, üzerine gelen enerjiyi çevre dokuya yayacak zamanı bulamaz ve yok edilir.

Ayrıca VSP sistemi sayesinde enerji kesildiğinde kesinlikle istenmeyen enerji cilde verilmez.

EFC (Electronic Feedback Control - Elektronik Bildirim Kontrolü)
Patenti Fotona’ya ait sadece Fotona lazerlerde bulunan bir özelliktir. Cihazlar uzun süre çalışsalar dahi EFC sistemi sayesinde hastaya verilen enerjide herhangi bir azalma olmaz. EFC teknolojisi sayesinde lazer uygulama halindeyken her puls hangi enerji seviyesinde belirlenmişse o seviyede uygulanır. Daha az gelişmiş olan lazer sistemlerinde görülen kontrolsüz güç kaybı engellenmiş olur. Ayrıca her defasında efektif ve standart bir uygulama yapılmış olur. EFC teknolojisi sayesinde Fotona lazerleri şu an hiç bir lazer sisteminde olmayan güvenlik seviyesine sahiptir. Bunun yanısıra EFC teknolojisi sayesinde sistem açıldığında her defasında manüel kalibrasyon ayarı gerektirmez.

Top-Head Işın Profili
Standart lazer el aletleri konik şekilli eğriyi andıran bir ışın (Gaussian ışın profili) yayarlar. Bu tarz uygulamalarda noktanın kenarına doğru akım azalırken nokta merkezinde daha yüksek odaklı akımlar yaratılır ve akımın uygulandığı noktada çok fazla tüy folikülüne etki yapamaz. Bu da epilasyon için arzu edilen bir durum değildir.

Fotona epilasyon için top-hat (silindir şapka) profilli geliştirmiştir. Bu uygulamada ışın profilleri çok daha homojen olduğu için konik şekilli ışın profiline göre çok daha etkili ve güvenlidir. Aynı anda tek bir atımda birden fazla tüy folikülüne ulaşılabilir ve işlemin çok daha çabuk ve acısız gerçekleşmesini sağlar.

CAC (Soğutma Sistemi - Cold Air Cooling)

Fotona tüm sistemlerinde kullandığı özel hava sistemi sayesinde cilt, atış öncesi-sonrası ve atış süresinde soğutulmuş olur. CAC’nin avantajı kullanıcının istenilen soğutma derecesini kolaylıkla ayarlayabilmesidir. Mükemmel bir serinletme yöntemi, epidermisi serinletirken kıl kökünü aşırı şekilde serinletmemelidir. Fotona’nın geliştirmiş olduğu CAC sistemi buna imkan sağlamaktadır.

Özellikle koyu tonlu ciltlerde epidermisin etkin soğutulması tedavinin başarısı için önem taşımaktadır.

Tek Cihazda Farklı Kıl Tipine Göre Farklı Uygulama Sağlayan İki Farklı Mod :
Accelara Mod

Özellikle epilasyonda daha açık renkli ve daha ince kıllarda yüksek hızla uygulama imkanı sunarak tedavide etkin sonuç alınmasını sağlar.

Versa Mode
Etkinlik ve çok yönlülük için standart çözümler sunarken, 2-20 mm’ lik başlıkları sayesinde de her genişlikteki bölgede hızlı, etkili, güvenli ve kolay uygulama yapmayı sağlar.