Epilasyonda kullanılan lazer türleri ve özellikleri

Nd-YAG
Dalgaboyu 1064 nanometredir. Uzun yıllardır gelişmiş ülkelerde epilasyon ve dermatoloji tedavilerinde etkin olarak kullanılmaktadır. Fitz Patrik 1 cilt tipindenFitz Patrik 6 cilt tipine kadar açık ten olsun koyu ten olsun güvenle etkili bir şekilde kullanılabilir.

Melanine duyarlılığı az olduğu için 7 mm derinliğe kadar kıl köklerinde etkin olarak uygulanabilmektedir. Diğer lazer tipleri genel olarak sadece açık renk cilt ve koyu renk tüylerde uygulanabilirken, Nd-Yag lazer, açık-esmer her cilt tipinde, açık-koyu, ince-kalın her tüyde etkilidir.

Nd-Yag lazerler ayrıca deride kollajen miktarını ve dolaşımı arttırarak cildi sıkılaştırır ve yüz gençleştirici tedaviler arasında da yer almaktadır.

Lazer ışınlarının kılcal kan damarlarını da hedef almasından dolayı damar tedavisinde de yaygın olarak kullanılır.

Bunun dışında yara ve akne izlerinde de kullanılmaktadır.

Alexandrite
755 nm dalga boyu olan lazer tipidir. Melanine duyarlılığı fazla olması sebebiyle Fitz Patrik 3 ve üzeri ciltlerde lekelenme ihtimali artmaktadır. İdeal cilt tipi açık ten ve koyu renk tüydür. Esmer ve buğday tenlerde kullanımı kısıtlıdır. İnce ve açık renkteki tüylerde ve derin kıl köklerinde etkisi oldukça sınırlıdır.


Diyod
Dalga boyu 810 veya 980 nm olan lazer tipidir. Melanine hassasiyeti alexandrite lazere göre daha düşüktür. Fitz Patrik 4 ve üzeri ciltlerde lekelenme ihtimali artmaktadır. Yüz bölgesinde penetrasyonu daha yüksek olduğu için olumlu sonuçlar verebilmektedir. Buna rağmen derin foliküllerde ve ince tüylerde etkisi sınırlıdır. Uygulama esnasında soğutma amacıyla vücuda jel sürülür ve prob cilde temas ettirilerek çalışılır. Bu sebeple hijyen problemi yaşanabilir.

IPL
IPL gerçek lazer ışık kaynağı değildir. Yoğunlaştırılmış ışık sistemleridir. Lazer uygulamaları gibi deri katmanındaki tüylere ulaşıp tüy kökünü tahrip gücüne sahip değillerdir. Işığın dağılması sebebiyle kıl köklerini tam olarak tahrip etmeyip sadece zayıflatır ve çok sayıda seans gerektirir. Geçici epilasyon etkisi gösterdiği için modern ağda yöntemi olarak kabul edilirler.

Uygulama sırasında lazer epilasyon cihazı cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir.

Epilasyonda en etkili cihazlar Alexandrite, NdYag ve Diode lazerlerdir. Deneyimli ellerde doğru cilt tiplerinde kullanılmak kaydıyla birbirlerine yakın sonuçlar verirler. Aralarında bazı uygulama farklılıkları, uygulama yapılacak kişi ve bölgelere göre avantaj ve dezavantajları olabilir.